Gdzie można oddać szpik kostny? Pomóż osobom cierpiącym na nowotwory szpiku kostnego! Metody pobierania komórek krwiotwórczych.

Szpik kostny i jego transplantacja często jest dla osób cierpiących na nowotwory szpiku kostnego i nowotwory krwi jedyną szansą na odzyskanie normalnego życia. Niemniej jednak, szpik kostny nie wszędzie można oddać. Gdzie więc można tego dokonać?

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z jakdbacozeby.pl

Gdzie można oddać szpik kostny?- rejestracja w DKMS

Osoby, które chcą zostać honorowymi dawcami szpiku kostnego, tak samo zresztą jak i komórek macierzystych, powinny w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie DKMS. Jest to oficjalna strona dawców szpiku i komórek macierzystych, która skupia dawców z całej Polski. Przed przystąpieniem do rejestracji, strona poprosi nas o wypełnienie krótkiego formularza, na podstawie którego, oceni czy rzeczywiście będziemy mogli oddać szpik naszemu genetycznemu bliźniakowi. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę to, że nie każdy będzie mógł zostać honorowym dawcą szpiku i komórek macierzystych. Osoby obarczone chorobami nowotworowymi, chorobami krwi, cierpiące na anemię, czy nawet ze zbyt niską wagą, niestety, nie będą mogły pomóc innych potrzebującym. Jeśli jednak przejdziemy pomyślnie rejestrację, na podany przez nas adres zostanie wysłana próbka, do której należy oddać wymaz, a następnie odesłać do na dany adres placówki DKMS. Wymaz ten zostanie dokładnie przebadany i przeanalizowany, a następnie zostaniemy umieszczeni w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych. Warto mieć na uwadze to, że nie zawsze może okazać się, iż nasz szpik będzie pasował genetycznie do osoby chorej i może również zdarzyć się tak, że przez ponad kilkanaście lat nie otrzymamy żadnego telefonu z prośbą o oddanie szpiku. Niemniej jednak, rejestracja pozwala poszerzyć bazę dawców szpiku i komórek macierzystych, a co więcej, daje to jeszcze większe szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego w przypadku osób, które potrzebują nagłej transplantacji. W ten prosty sposób, możemy dosłownie uratować komuś życie, a oddanie szpiku, jest zabiegiem, który nic nie będzie nas kosztował.

Przeczytaj również:  Jak pobiera się szpik kostny?

Gdzie można oddać szpik kostny?

Oczywiście jeśli zdarzy się, że nasz szpik i komórki macierzyste będą pod względem genetycznym pasować do osoby cierpiącej na nowotwór układu krwiotwórczego lub szpiku kostnego, otrzymamy telefon z informacją. Jednak co dzieje się później? Okazuje się, że pobieraniem od dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych zajmują się wyspecjalizowane kliniki, gdzie pracują najwyższej klasy specjaliści. Zwykle kliniki te mają swoje siedziby w większych miastach w naszym kraju. Nie można oddać szpiku kostnego w zwykłym szpitalu czy placówce prywatnej. W zależności od metody wykonywania zabiegu, niezbędne są odpowiednie przyrządy chirurgiczne, a także wiedza i doświadczenie z zakresu pobierania szpiku kostnego lub komórek macierzystych.

Gdzie można oddać szpik kostny?- metody jego pobierania

Istnieją dwie metody pobierania szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych. Pierwszą z nich jest metoda aferezy. Wykonuje się ją w przy pomocy urządzenia zwanego separatorem. To właśnie ta metoda pobierania szpiku jest najczęściej wykorzystywana. W separatorze oddzielane są przeróżne składniki krwi, w tym komórki krwiotwórcze od innych komórek krwi. W ten sposób do jednej żyły dawcy zostaje przymocowana igła z drenem, która wpływa do separatora. Do drugiej ręki dawcy również zakładane jest wkłucie, by krew po oddzieleniu komórek krwiotwórczych, po prostu do dawcy powróciła. Cały proces jest z uwzględnieniem najwyższe komfortu dawcy, który może podczas oddawania krwi do separatora oglądać filmy lub czytać książki. Cały zabieg zwykle trwa od dwóch do nawet i czterech godzin. Niemniej jednak bezpośrednio pod oddaniu komórek, dawca może wrócić do domu. Kolejną metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. To bardziej inwazyjna metoda przeprowadzana w warunkach bloku operacyjnego, w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około godziny, niemniej jednak dawca musi kilka dni pozostać pod opieką szpitalną. 

Przeczytaj również:  Kto może oddać szpik kostny?