Wszystko co musisz wiedzieć o wieloogniskowym zapaleniu kości i szpiku! Jak się objawia? Jak je leczyć?

Wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego jest stanem zagrażającym nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu. Wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku późno rozpoznane może mieć poważne konsekwencje. Jakie są więc jego objawy i jak się je leczy?

Wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego- podstawowe informacje

Wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego jest niezwykle groźnym dla zdrowia stanem zapalnym w organizmie, który obejmuje głównie tkanki wypełniające jamy szpikowe kości. Tak naprawdę do wieloogniskowego zapalenia może dojść w efekcie złamania kości lub nawet podczas operacji wymiany stawu biodrowego. Warto zauważyć, że jedynie szybkie zgłoszenie się do lekarza specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę, daje ogromne szanse na wyleczenie wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku kostnego, które nie będzie niosło za sobą powikłań. Niemniej jednak zwlekanie z odwiedzeniem lekarza w razie wystąpienia niepokojących objawów, może nawet doprowadzić do utraty kości. 

Wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego- objawy

Wspomniane już zostało, że tylko i wyłącznie wczesne rozpoznanie i wykrycie zapalenia wieloogniskowego kości i szpiku kostnego daje szanse na całkowite wyleczenie tego stanu, a także uniknięcia późniejszych, niezwykle groźnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet i życia chorego. Na szczęście objawy wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku kostnego są niezwykle charakterystyczne i typowe dla tego schorzenia. W związku z tym chory jest wstanie dość szybko zauważyć, że z organizmem dzieje się coś niepożądanego. Do najczęściej występujących objawów wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku kostnego zaliczamy:

  • nagle pojawiającą się dość wysoką gorączkę, której dodatkowo towarzyszą zarówno dreszcze jak i silne poty
  • nagłe pogorszenie się samopoczucie i uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia organizmu
  • ból, któremu towarzyszy również obrzęk i zaczerwienienie, a także znacznie podwyższona temperatura tkanki, która znajduje się w bezpośredniej lokalizacji nad ogniskiem zapalnym w kości. Co więcej, dolegliwości te będą nasilać się podczas każdej próby ruchu kończyny, zajętej przez toczący się proces zapalny.
Przeczytaj również:  Pierwotne zespoły hipereozynofilowe - objawy i leczenie

Warto również wspomnieć, ze wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego może przejść w formę przewlekłą. Wówczas pacjenci nie będą zmagać się z gorączką i bólem. Niemniej jednak charakterystycznym objawem będzie wówczas wyciek ropny z przetoki, która umiejscowiona jest pomiędzy jamą szpikową oraz skórą.

Wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego- leczenie

Jak już zostało to wspomniane, wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku kostnego wymaga natychmiastowej reakcji zarówno ze strony pacjenta jak i lekarza specjalisty. Najważniejsze jest bowiem by w porę zahamować rozwijający się w tkankach wypełniających jamy szpiku kostnego i kości proces zapalny, co nie dopuści do przejścia choroby w stan przewlekły. Tak więc, jak wygląda leczenie wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku kostnego? Podstawową procedurą jest wykonanie niezbędnych badań krwi, które pozwolą lekarzowi rozpoznać stan zapalny, który toczy się w kościach i w szpiku kostnym. Badania krwi wówczas wyraźnie wskazują na podwyższoną liczbę limfocytów, oraz znaczny wzrost wskaźnika białka ostrej fazy czyli CRP. Co więcej sprawdza się również odczyn Biernackiego, czyli OB oraz wykonuje się dokładny posiew krwi oraz biopsję zarówno kości jak i szpiku kostnego. Dodatkowo lekarz zleca również przeprowadzenie pomocnych badań kości do których zalicza się scyntygrafia, a także tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub nawet rentgen kości. Leczenie wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku kostnego zwykle skupia się na przepisaniu choremu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Niemniej jednak w zaawansowanych stadiach choroby niezbędne okazuje się zastosowanie drenażu, który umożliwi odprowadzenie ropy. W ostateczności lekarz może zdecydować się na usunięcie uszkodzonej tkanki lub fragmentu kości.