Czerwienica prawdziwa- wszystko co warto wiedzieć. Jak przebiega jej leczenie? Czym się objawia?

Czerwienica prawdziwa często nazywana jest również chorobą Vaqueza i nieleczona może przerodzić się w groźną białaczkę szpikową. Tak naprawdę jest to choroba wciąż nie do końca poznana. Niemniej jednak jak się ona objawia i jak przebiega jej leczenie?

Czerwienica prawdziwa- objawy

Wspomniane już zostało, że czerwienica jest chorobą, która nie do końca została jeszcze poznana. Tak naprawdę możliwość jej rozpoznania dają tylko i wyłącznie badania krwi, które wskazuje zwiększoną ponad normę liczbę erytrocytów. Z tego też względu czerwienica prawdziwa jest nazywana nadkrwistością. Objawy i symptomy wskazujące na tę chorobę mogą być prawdziwie rozmaite, a rokowanie podczas walki z tą chorobą uzależnione jest ściśle od wieku, w którym została ona rozpoznana. Nie ma jednak co ukrywać, że czerwienica jest nowotworem szpiku kostnego, w którym pojawia się zwiększona produkcja krwinek czerwonych, które są groźne dla życia i zdrowia. Niemniej jednak jak wyglądają objawy czerwienicy prawdziwej? Otóż w pierwszej kolejności należy podkreślić, że stopień ich nasilenia tak naprawdę uwarunkowany jest zaawansowaniem choroby. Warto również zaznaczyć, że występowanie powikłań manifestowane jest głównie przez krwotoki, a także przejawia się pod postacią zakrzepowo zatorową. Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat czerwienica prawdziwa może się w ogóle nie ujawniać i pozostawać w uśpieniu. Pierwsze objawy i ich wystąpienie związane jest ze stale narastającą erytrocytozą. Mówiąc prościej, w organizmie chorej osoby, stale rośnie liczba czerwonych krwinek, a dodatkowo zwiększa się również liczba płytek krwi które krążą w naszych żyłach. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania choroby, rozpoczyna się proces włóknienia szpiku kostnego, a następnie przestaje on pełnić podstawowe funkcje. W efekcie doprowadza to do niezwykle groźnej dla zdrowia niedokrwistości, a także małopłytkowości. Badania dowodzą również temu, że u około 10% osób, które zmagają się z czerwienicą prawdziwą dochodzi również do rozwoju ostrej białaczki szpikowej oraz zespołu mielodysplastycznego. Warto jednak poznać, które objawy czerwienicy prawdziwiej należą co najczęściej występujących, na podstawie których zwykle stawiana jest diagnoza. Otóż zaliczają się do nich:

  • objawy, które głównie związane są ze stanem nadmiernej lepkości krwi- czyli pojawiające się ostre bóle głowy oraz zawroty głowy, a także świąd skóry, który głównie nasila się po zażyciu gorącej kąpieli. Co więcej może pojawić się również niezwykle uciążliwy szum w uszach oraz zaburzenia widzenia połączone z bolesnym rumieniem kończyn, zarówno górnych jak i dolnych.
  • objawy nawiązujące do choroby wrzodowej oraz typowe dla zakrzepicy i występowania skazy krwotocznej
  • inne objawy, które są zaliczane do grona nieswoistych- czyli znaczne osłabienie organizmu, pojawienie się nadciśnienia tętniczego, znaczna utrata masy ciała przy jednoczesnym uczuciu pełności w jamie brzusznej, a także częste i dotkliwe bóle brzucha.
  • pojawia się także powiększenie śledziony lub wątroby oraz przekrwienie śluzówek w jamie ustnej oraz spojówek, dodatkowo zaczerwienienie obejmuje często okolice rąk, stóp, twarzy oraz małżowin usznych.
Przeczytaj również:  Niedokrwistość niedoborowa - Co warto wiedzieć

Czerwienica prawdziwa- leczenie

Jak leczy się czerwienicę prawdziwą? Otóż w przypadku chorych, którzy są zagrożeni dużym ryzykiem, stosuje się leczenie cytoredukcyjne. Stosuje się również leczenie przeciwpłytkowe, przy pomocy kwasy acetylosalicylowego. Warto wspomnieć również o tym, że leczy się występujący objawowo świąd, a także stara się zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Pacjenci muszą zrezygnować całkowicie z wyrobów tytoniowych, a także- jeśli mają nadwagę zredukować masę ciała. Wszyscy chorzy na czerwienicę muszą poddawać się również okresowym upustom krwi. Warto dodać, że rokowania na przeżywalność w przypadku czerwienicy prawdziwej, która dotknęła osoby starsze, jest podobna jak w przypadku zdrowej części populacji. Niemniej jednak czerwienica prawdziwa jest chorobą, której pełne wyleczenie jest niemożliwe.