Choć suplementy na ból stawów mogą być skuteczne, nie należy ich stosować bez konsultacji z lekarzem. Choć wydają się one bezpieczne i skuteczne, wiele z nich nie ma mocnych dowodów naukowych potwierdzających ich działanie. Przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu porozmawiaj z lekarzem o najlepszej dawce, marce i sposobie stosowania suplementu. Jeśli lekarz przepisał Ci leki na ból stawów, nie przestawaj ich przyjmować. To samo odnosi się do stosowania suplementów. Być może przyjmujesz je z innego powodu.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z lekio.pl

Kurkumina

Istnieje wiele różnych rodzajów zapalenia stawów. Zapalenie stawów jest jednym z najczęstszych schorzeń zwyrodnieniowych, na które cierpi ponad 50 milionów dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Chociaż choroba ta może dotknąć zarówno młodych ludzi, jak i osoby po sześćdziesiątce, możliwości jej leczenia są bardzo ograniczone. Suplementy z kurkuminą na ból stawów mogą w wielu przypadkach przynieść ulgę. Poniżej wymieniono tylko niektóre z korzyści, jakie kurkuma przynosi w przypadku zapalenia stawów. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak ta naturalna przyprawa może pomóc w Twoim schorzeniu.

Glukozamina

Glukozamina jest składnikiem odżywczym występującym naturalnie w organizmie i odgrywa rolę w tworzeniu glikozaminoglikanów i glikoprotein, które są budulcem stawów. Substancje te mogą opóźniać rozpad chrząstki, a nawet odbudowywać chrząstkę, która uległa już uszkodzeniu. Suplementy glukozaminy są powszechnie przepisywane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoarthritis). Suplementy glukozaminy są dostępne w dwóch postaciach: siarczanu i chlorowodorku. Siarczan glukozaminy jest łatwo dostępny w sklepach detalicznych.

Chondroityna

Możesz się zastanawiać, czy suplementy z chondroityną na ból stawów są korzystne. Chondroityna występuje naturalnie w chrząstce i może zmniejszać ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, na którą cierpi około 27 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych. W jednym z badań z 2006 roku stwierdzono, że suplementacja chondroityną może zmniejszyć ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Jednak kolejne badania nie potwierdziły tych wyników. Pomimo korzyści, suplementy chondroityny nie są zalecane przez Amerykańską Akademię Ortopedyczną.

Przeczytaj również:  Olej kukurydziany czy rzepakowy — jaki wybrać?

MSM

MSM to składnik odżywczy, który jest bogaty w przeciwutleniacze i ma działanie przeciwzapalne. Pomaga w produkcji glukozaminy, która jest ważnym składnikiem stawów i kości. Jest również niezbędny w układzie odpornościowym, ponieważ pomaga zwiększyć poziom immunoglobulin. MSM jest bezpieczny do przyjmowania w normalnych ilościach, zazwyczaj 3 gramy dziennie. Niektórzy ludzie przyjmują MSM w przypadku bólu stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów, twierdząc, że pomaga on zmniejszyć obrzęk i ból stawów związany z tymi schorzeniami. Nie ma jednak jednoznacznych badań na temat jego stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

SAMe

Pomimo wspomnianego wcześniej sceptycyzmu, badania wykazały, że SAMe może być równie skuteczny jak celekoksyb w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Konieczne są jednak dłuższe badania, aby ustalić, czy suplementy SAMe są równie skuteczne w dłuższej perspektywie czasowej. Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Szczególnie powszechna jest choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, która może być wyniszczająca, ograniczać aktywność i obniżać jakość życia.
Olej z ryb

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju rybim są dobrze znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i stanowią popularną alternatywę dla leków wydawanych na receptę. Kwasy te przynoszą ulgę w bólu stawów poprzez zmniejszanie stanu zapalnego w organizmie. Substancja ta ma również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i mózg. Dlatego ważne jest, aby przed zastosowaniem suplementów oleju rybiego na bóle stawów skonsultować się z lekarzem. Korzyści płynące z przyjmowania suplementów oleju rybiego na bóle stawów są jednak liczne. Oto niektóre z nich.