Jak oddać szpik kostny? Dowiedz się, jak wygląda zabieg pobrania szpiku kostnego dla chorych na białaczkę, oraz zarejestruj się jako dawca szpiku kostnego.

Czy zastanawialiście się, może kiedykolwiek jak oddać szpik kostny? To pytanie nurtuje wielu potencjalnych dawców szpiku, dla tego też specjalnie dla was postanowiliśmy przedstawić wam, w jaki sposób można oddać szpik kostny dla chorych na białaczkę.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z pogromcapryszczy.pl

Jak wygląda proces rejestracji dawcy szpiku?

Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii, jaką niewątpliwie jest rejestracja w międzynarodowej bazie dawców szpiku kostnego. Posłużymy się tutaj dwoma metodami pobrania materiału genetycznego, a mianowicie z wewnętrznej strony policzka, oraz z krwi. W przypadku tej pierwszej rejestrujemy się na stronie fundacji dkms, a następnie czekamy, aż pocztą przyjdzie do nas pakiet z próbówką. Po pobraniu zgodnie z instrukcją materiału również zgodnie z instrukcją odsyłamy go pocztą. Druga metoda polega na pobraniu próbki krwi w punkcie krwiodawstwa- w tym przypadku pomagamy tak naprawdę podwójnie, gdyż po pierwsze rejestrujemy się jako dawca szpiku, po drugie pomagamy wtedy podwójnie, gdyż w tym czasie możemy również oddać 450 militariów krwi dla chorych.

Następne kroki przed oddaniem szpiku.

Przede wszystkim musicie czekać- niektórzy dawcy czekają całe życie i nie mają sygnału, że biorca potrzebuje ich szpiku. W końcu jednak może się okazać, że wasz szpik będzie potrzebny- w takim wypadku najpierw przeprowadzane jest dodatkowe badanie polegające na pobraniu dodatkowych próbek krwi. W jakim celu? W celu dokładnego ustalenia jak duża jest zgodność genetyczna między biorcą a dawcą. Mówiąc inaczej, czy faktycznie dawca z biorcą są bliźniakami genetycznymi. Im wyższa zgodność, tym lepiej. Następnie, jeżeli potwierdzi się, że dawca jest bliźniakiem genetycznym biorcy, a żadna inna metoda nie może pomóc choremu, dawca jest kierowany na specjalistyczne badania lekarskie do jednego ze specjalistycznych ośrodków zajmujących się pobieraniem szpiku kostnego- badania te mają na celu określenie po pierwsze czy dawca nie zarazi jakąś chorobą biorcy, po drugie czy sam zabieg nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla dawcy. Jeżeli cała ta procedura pójdzie pomyślnie, to dawca zostanie skierowany na kilkudniowy pobyt w klinice zajmującej się pobraniem szpiku, wcześniej jednak podane mu będą specjalne leki mające na celu pobudzenie do wzmożonego działania jego szpiku kostnego. Jeżeli zaś chodzi o samo pobranie szpiku, to wykonuje się je dwoma metodami- pod narkozą z talerza kości biodrowej oraz z maszyny, która odfiltrowuje szpik z krwi- wbrew powszechnej opinii zdecydowaną większość zabiegów stanowi ta druga metoda. W przypadku jej zastosowania biorca przez kilka godzin jest podłączony do specjalnej maszyny- a w tym czasie może na przykład oglądać telewizję, czy czytać książkę- a jeżeli po samym zabiegu czuje się dobrze, to może on wrócić do domu. Jeżeli zaś z różnych względów medycznych wybrano metodę pobrania z talerza kości biodrowej pacjent, po tego typie zabiegu powinien zostać kilka dni w szpitalu na obserwacji. Pamiętajmy też o tym, że dawca w okresie od wezwania aż do oddania szpiku kostnego powinien szczególnie uważać na swoje zdrowie, gdyż różnego rodzaju infekcje wirusowe oraz bakteriologiczne, a także różnego rodzaju urazy taki jak między innymi złamania mogą spowodować, że zostanie on wyeliminowany jako dawca- a to może oznaczać tragiczne skutki dla biorcy szpiku kostnego, gdyż drugiego dawcy może nie być.

Przeczytaj również:  Jak wygląda przeszczep szpiku kostnego?

Podsumowanie, czyli dla czego warto być odpowiedzialnym dawcom szpiku

Rejestracja dawcy szpiku kostnego oraz jego oddanie to bardzo szlachetny, oraz niewątpliwie potrzebny czyn. Jednak pamiętajmy także o odpowiedzialności za nasze działania, gdyż jeżeli znajdzie się biorca, a my wycofamy się- wtedy praktycznie skazujemy biorcę na śmierć, gdyż znalezienie drugiego dawcy jest niemalże niemożliwe, lub bardzo trudne. Natomiast jeżeli czujemy, że chcemy to zrobić oraz jeżeli nasze zdrowie nam na to pozwala, to jak najbardziej warto to zrobić, gdyż w ten sposób możemy komuś uratować życie, a sam zabieg wbrew powszechnej opinii nie jest taki straszny.