Zespoły mielodysplastyczne- co musisz wiedzieć? Jakie są ich objawy? Czy można je całkowicie wyleczyć?
Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy i leczenie
Zespoły mielodysplastyczne to dość mało znane schorzenie, które jednak atakuje pacjentów znacznie częściej niż białaczka. Niemniej jednak jest to grupa chorób nowotworowych, które obejmują głównie układ krwiotwórczy. Jakie są ich objawy i jak się je leczy?
Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z uzaleznienia.info
Zespoły mielodysplastyczne- czym są?
Na samym początku warto zapoznać się z samą specyfiką schorzenia jakim są zespoły mielodysplastyczne. Otóż jest to niestety grupa nowotworów, które atakują układ krwiotwórczy. Charakteryzują się one nieprawidłowością w budowie czyli dysplazją, a także rozrostem szpiku kostnego czyli hiperplazją. Paradoksalnie można powiedzieć, że występowanie zespołów mielodysplastycznych jest również związane z niedoborem jednej lub nawet większej ilości komórek we krwi obwodowej. Zespoły mielodysplastyczne czyli MDS powodują nadprodukcję komórek nowotworowych. Co więcej, u części pacjentów schorzenie to może przekształcić się nawet w białaczkę. Warto wspomnieć również, że średnia wieku chorych na MDS na całym świecie wynosi około 70 lat, co nie oznacza jednak, że w przypadku osób młodych, zespoły mielodysplastyczne całkowicie nie występują. Oczywiście mogą one się rozwinąć nawet u dzieci, a co najważniejsze, charakteryzować się one będą znacznie większą agresywnością, co może doprowadzić do jeszcze szybszej transformacji w białaczkę szpikową.
Zespoły mielodysplastyczne- objawy
Zespoły mielodysplastyczne są chorobą, która jest dość trudna do zdiagnozowania i najczęściej ujawnia się ona podczas wykonywania rutynowych badań krwi. Wielu pacjentów w pierwszej fazie przebiegu schorzenia jakim jest MDS może w ogóle nie odczuwać żadnych dolegliwości. Co więcej, w początkowej fazie choroby, pojawiające się symptomy są nad wyraz często bagatelizowane, ze względu chociażby na to, że są one typowe dla chronicznego zmęczenia, czy długotrwałego oddziaływania stresu na organizm. Niemniej jednak pierwsze objawy mogą mieć związek w niedokrwistością, czyli ze znacznym niedoborem krwinek czerwonych. Pojawia się ona nawet w przypadku 90% chorych na MDS. Wówczas mogą oni odczuwać następujące dolegliwości:
- znaczne osłabienie organizmu
- wyraźne pogorszenie się tolerancji organizmu na jakikolwiek wysiłek fizyczny
- wyraźna bladość
- problemy ze skupieniem uwagi, a także z zachowaniem jakiejkolwiek koncentracji
- senność
Jak już zostało wspomniane, nie są to charakterystyczne objawy, które jednoznacznie mogą wskazywać na zespoły mielodysplatyczne. Mogą one wynikać nawet z niedoboru żelaza, czy niektórych witamin, dlatego też tak ciężkie jest stwierdzenie, czy pacjent rzeczywiście choruje na MDS. Niemniej jednak można wyróżnić kolejną grupę objawów, które mogą być bardziej charakterystyczna dla MDS. Są one głównie związane z obniżeniem się liczby płytek krwi. Wówczas chorzy mogą zauważyć:
- pojawiające się na ciele krwawe lub sine wybroczyny
- sińce i zasinienia, które pojawiają się nawet bez wyraźnego urazu czy stłuczenia
- objawy, które są charakterystyczne dla skazy krwotocznej
Co więcej, można również zauważyć jeden typowy objaw, który ma związek z obniżeniem się liczby neutrofili. Wówczas pacjenci borykają się z niezwykle częstymi i nawracającymi infekcjami.
Zespoły mielodysplastyczne- leczenie
Leczenie zwykle obejmuje transplantację komórek krwiotwórczych, niemniej jednak wielu pacjentów z racji na podeszły wiek oraz obecność chorób współistniejących, po prostu nie kwalifikuje się do przeszczepu. Jest on możliwy tylko i wyłącznie w przypadku młodych pacjentów, których organizm jest wystarczająco silny. U osób, które niestety nie mogą zakwalifikować się do przeszczepu leczenie ma wyłącznie cel przedłużenia życia, a także złagodzenia objawów chorobowych. Wówczas podstawę stanowi przetaczanie krwinek czerwonych, a także podawanie erytropoetynę, która ma działanie podbudzające, do produkcji krwinek. Całkowite wyleczenie zespołów mielodysplastycznych, bez transplantacji komórek, nie jest możliwe.