Skóra trądzikowa to problem dermatologiczny, który może spotkać każdego. Niezależnie od wieku oraz trybu życia, pojawiają się zaskórniki i wypryski. Dowiedz się, jak dbać o skórę na całym ciele, aby złagodzić zmiany zapalne i nie dopuścić do powstania blizn!
Przyczyny powstawania oraz sposoby na pielęgnację cery trądzikowej. Po jakie kosmetyki warto sięgać?
U kogo może pojawić się trądzik?
Analizując liczne sposoby na trądzik, wiele osób może sądzić, że ich ten problem nie dotyczy. Myślą tak zwłaszcza ci, których ominął trądzik młodzieńczy. Niestety obecnie wypryski i zaskórniki są uznawane za chorobę cywilizacyjną. Przetworzone jedzenie, stres, przemęczenie oraz coraz bardziej powszechne zaburzenia hormonalne wpływają na powstawanie trądziku.
Wiele osób cieszących się piękną cerą przez lata w życiu dorosłym zaczyna mierzyć się z pierwszymi wypryskami. Mogą pojawiać się one zarówno w ciąży, w okresie menopauzy czy tuż przed okresem. Niemniej jednak również mężczyźni coraz częściej borykają się z trądzikiem w wieku dorosłym.
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania zmian trądzikowych?
Zmiany trądzikowe mogą mieć bardzo różnorodne przyczyny. Najczęściej ich źródło leży w zmianach hormonalnych. W zależności od wieku obejmuje to inne kwestie, lecz w efekcie i tak pojawiają się zaskórniki i wypryski.
Niedojrzały układ hormonalny u kilkutygodniowych dzieci objawia się trądzikiem niemowlęcym. Dotyka on co piąte dziecko i powoduje powstawanie wyprysków ropnych, zlokalizowanych głównie na twarzy i klatce piersiowej.
U nastolatków za pojawienie się wysypu krost odpowiada nagły skok rozwojowy. Zarówno układ hormonalny, jak i gruczoły łojowe gwałtownie dojrzewają i w połączeniu ze stresem i nieodpowiednią dietą powodują trądzik.
Podobnie wygląda kwestia wyprysków ciążowych. Ciało kobiety w krótkim czasie musi przystosować się do ogromnych zmian i dodatkowych obciążeń. Ponad połowa ciężarnych skarży się na pogorszenie stanu cery w I i II trymestrze.
Popularne typy zmian skórnych występujący przy trądziku
Trądzik może objawiać się wypryskami różnego typu. Najczęściej są to zaskórniki zamknięte i zaognione stany zapalne. W procesie powstawania wyprysku można wyodrębnić zaskórniki otwarte, mające postać małych, czarnych kropek. Zwykle są one zlokalizowane na nosie.
Czasem pojawiają się także zaskórniki zamknięte, wyglądające jak drobne, jasne grudki. Jeśli jednak zaskórnik zostanie zakażony bakteriami znajdującymi się na powierzchni skóry, pojawia się bolesny, czerwony pryszcz. W zależności od głębokości może goić się od kilku dni do nawet kilku tygodni.
Czy każdy trądzik wygląda tak samo?
Różnorodne rodzaje trądziku mają nie tylko inne przyczyny, ale także inaczej wyglądające objawy. Czasem pojawiają się pojedyncze, lecz bolesne i uciążliwe zmiany podskórne. Najczęściej świadczą o hormonalnym podłożu.
Skupiska drobnych wyprysków zapalnych z widoczną treścią ropną to bardzo charakterystyczny objaw trądziku młodzieńczego. Najczęściej występuje na policzkach, czole i brodzie. Duże zaognienie stanów zapalnych przyspiesza jego rozwój.
Pojedyncze grudki na linii żuchwy mogą informować o nieprawidłowościach i alergiach związanych z jedzeniem. Natomiast bolesne krosty na brodzie zwykle pojawiają się kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Prawdopodobnie ich przyczyna leży w zmianach hormonalnych uzależnionych od fazy cyklu.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Cera trądzikowa wymaga bardzo regularnej i złożonej pielęgnacji. W tym przypadku nie sprawdzi się mycie całego ciała jednym żelem dostępnym w popularnych drogeriach. Konieczne jest stosowanie delikatnych preparatów, niemających w swoim składzie sztucznych barwników oraz aromatów. Należy wystrzegać się środków zawierających alkohol.
Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowe musi zawierać zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie. Dopiero wtedy możliwe będzie złagodzenie stanów zapalnych i wygładzenie cery.
Kluczową kwestią jest także łagodne złuszczanie martwego naskórka. Pozwoli ono, na usuniecie zalegającego sebum oraz usunięcie nadmiernie zrogowaciałych komórek.