Niedokrwistość niedoborowa – Co warto wiedzieć

Niedokrwistość niedoborowa czyli anemia. Co warto o niej wiedzieć? Jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niedokrwistość niedoborowa

Niedokrwistość niedoborowa

Niedokrwistość niedoborowa to schorzenie najczęściej znane pod nazwą anemii. Objawia się ona znacznie obniżonym poziomem hemoglobiny w organizmie. Niemniej jednak leczenie tej choroby powinno być poprzedzone skrupulatną diagnozą. Jak więc objawia się anemia i jak ją leczyć?

Niedokrwistość niedoborowa- objawy

Anemia, czyli choroba znana pod fachową nazwą niedokrwistość niedoborowa to nic innego jak zbyt niski poziom hemoglobiny w organizmie. Niemniej jednak sama anemia, to tak naprawdę zespół objawów, które mogą być wywołane przez przeróżne zaburzenia, które dotyczą krwi. Do najczęstszych z nich zalicza się:

Co więcej, warto również wspomnieć, że niedokrwistość ogólna może również występować w wyniku przebiegu chorób przewlekłych i najczęściej towarzyszy ona:

Niemniej jednak niedokrwistość niedoborowa często wiąże się również z nieodpowiedzialnym zachowaniem pacjenta. Mając to na myśli, warto zwrócić uwagę na to, że coraz częściej stosowane są niezwykle restrykcyjne diety, które w żadne sposób nie mogą zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także niezbędnych pierwiastków, które biorą udział w produkcji erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Anemię niedoborową należy niezwłocznie zdiagnozować. Niemniej jednak co można zaliczyć do jej typowych objawów? Otóż chory może odczuwać:

Niedokrwistość niedoborowa- leczenie

Niedokrwistość niedoborowa to anemia, której przyczyny są dobrze znane. Wspomniane już bowiem zostało, że pojawia się ona w momencie, kiedy w naszym organizmie brakuje żelaza, a także niektórych witamin z grupy B. Tak więc leczenie niedokrwistości niedoborowej w pierwszym stadium polega na dokładnym zdiagnozowaniu przyczyny choroby i wykluczenia innych, rodzajów anemii. W przypadku niedokrwistości niedoborowej terapia skupia się głównie na uzupełnieniu braków żelaza w organizmie oraz na dokładnym poznaniu przyczyny jego utraty. Często koniecznością okazuje się stosowanie zastrzyków z żelazem, a także niezbędna jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Do diety bowiem należy wprowadzić produkty bogate w ten pierwiastek jak np. czerwone mięsa czy suszone śliwki. Odpowiednio zbilansowana i dopasowana do stopnia zaawansowania anemii dieta jest wstanie przynieść pozytywne efekty. Oczywiście niezbędna jest również suplementacja żelaza, która jednak powinna się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza, którzy przepisze choremu odpowiednie preparaty.

Exit mobile version