Łysienie i wypadanie włosów to poważny problem, z którym należy walczyć wszystkimi dostępnymi metodami. W dalszej części artykułu znajdziesz wszystkie informacje na temat przyczyn i sposobów radzenia sobie z nimi. 

Każdy człowiek codziennie traci nawet sto martwych włosów. Znajdujemy je na szczotce podczas czesania lub w odpływie prysznica. Ten fizjologiczny proces nie powinien budzić niepokoju. Jeśli jednak wypadanie włosów się nasila, koniecznie trzeba zastanowić się jaka jest tego przyczyna. Tylko w ten sposób znajdziemy bowiem odpowiednie rozwiązanie. 

Dlaczego wypadają włosy?

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. U mężczyzn zazwyczaj jest to związane z tak zwanym łysieniem androgenowym, zwanym również jako łysienie typu męskiego. Jest ono powodowane przez genetyczną nadwrażliwość na niektóre pochodne testosteronu. Tego procesu nie da się niestety cofnąć ani całkowicie mu zapobiec. 

W większości przypadków nadmierne wypadanie włosów ma jednak inne przyczyny. Mogą one być bardzo różne, od poważnych chorób metabolicznych, po silny stres przed ważnym egzaminem. 

Co najczęściej powoduje wypadanie włosów? 

 • zaburzenia hormonalne (na przykład związane z nieodpowiednio dobranymi środkami antykoncepcyjnymi);
 • nieprawidłowa pielęgnacja;
 • zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie;
 • stres;
 • przemęczenie;
 • brak odpowiedniej ilości snu;
 • choroby tarczycy;
 • nadaktywność gruczołów łojowych skóry głowy;
 • choroby dermatologiczne;
 • niedobory witamin i minerałów w diecie. 

Ustalenie przyczyny problemu jest kluczowe do walki z nim. Dlatego po zauważeniu tego typu objawów warto wybrać się na podstawowe badania diagnostyczne do lekarza lub odwiedzić trychologa, czyli specjalistę od włosów i skóry głowy. 

Jak zapobiegać wypadaniu włosów? 

Wiele osób zastanawia się co na wypadanie włosów najlepiej zastosować. Jeżeli przyczyną wypadania włosów i łysienia jest nieprawidłowa pielęgnacja, dobrym pomysłem będzie zastosowanie odpowiednich kosmetyków. 

Przeczytaj również:  Nagła śmierć w szpitalu - procedury związane z organizacją pogrzebu

Na rynku dostępne są liczne preparaty wzmacniające. Wyróżniamy między innymi:

 • szampony;
 • odżywki;
 • wcierki;
 • sera.

Warto poświęcić nieco uwagi pielęgnacji skóry głowy. Nierzadko włosy wypadają nadmiernie ze względu na niekorzystne zmiany w jej mikrobiomie. Nadmiernemu łuszczeniu się naskórka zapobiega regularne stosowanie dobrej jakości peelingów trychologicznych. Warto również korzystać ze wcierek o naturalnych składach i pamiętać o regularnym myciu włosów delikatnym szamponem. 

Czy można zapobiegać łysieniu typu męskiego?

Jeżeli przyczyny wypadania włosów leżą w łysieniu androgenowym, zapobieganie temu procesowi jest praktycznie niemożliwe. Z pomocą odpowiednich preparatów można zahamować jego postępowanie, jednak łysienie uwarunkowane genetycznie jest nieodwracalne. 

Obecnie medycyna estetyczna oferuje zabiegi przeszczepu włosów, które cieszą się wśród mężczyzn coraz większą popularnością. Niestety, ciągle są to jednak procedury stosunkowo drogie i obarczone licznymi przeciwwskazaniami. 

Podsumowanie 

Nadmierne wypadanie włosów może być związane z bardzo różnymi czynnikami. Większości z nich można skutecznie zapobiegać. Konieczne jest jednak ustalenie źródła problemu. W wielu przypadkach wystarczające okazują się drobne zmiany w rytuałach pielęgnacyjnych lub bardziej efektywne zarządzanie stresem. 

Czasami jednak warto wybrać się do lekarza i wykonać badania kontrolne. Konieczna może bowiem okazać się suplementacja lub zastosowanie farmakoterapii.