W ostatnim czasie na rynku farmaceutycznym pojawiła się całkowicie innowacyjna usługa, związana z konsultingiem farmaceutycznym. Usługa ta, dla wielu pionierów w branży stała się wręcz podstawą i prawdziwym filarem działalności. Niemniej jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym konsulting farmaceutyczny polega i w jaki sposób jest on realizowany. Wobec tego kiedy usługa konsultingu farmaceutycznego może okazać się przydatna?

Na czym polega konsulting farmaceutyczny?

Konsulting medyczny to tak naprawdę pojęcie i usługa, z którą mamy do czynienia od nie tak dawna. Jednak w przypadku potężnych koncernów farmaceutycznych, to właśnie ta usługa stała się podstawą i jednocześnie filarem ich działalności. Otóż konsulting farmaceutyczny to nic innego jak dokonywanie rzetelnej analizy i oceny produktu pod kątem np. prawidłowej kwalifikacji prawnej, czy też pod względem możliwości zmiany jego kategorii. Konsulting farmaceutyczny polega również na ocenie substancji czynnej. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie znacznego wsparcia w zakresie rozwoju wszystkich produktów leczniczych i nie tylko. Konsulting farmaceutyczny skupia się również na wsparciu producentów suplementów diety, czy szeroko pojętych wyrobów medycznych. W ramach konsultingu farmaceutycznego, firma, która go przeprowadza zajmuje się przede wszystkim:

  • rzetelnym rozpoznaniem potrzeb oraz wymagań swoich klientów
  • udzieleniem niezbędnego wsparcia- oczywiście bazującego na przekazaniu wiedzy i doświadczenia- w zakresie prowadzenia badań nad wyrobami oraz rozwijania produktów
  • opracowaniem i zredagowaniem raportów przez ekspertów
  • przygotowaniem niezbędnej dokumentacji

Co więcej, konsulting farmaceutyczny to również niezbędne wsparcie w zakresie opracowywania receptur nowych produktów – od samego początku, czyli koncepcji, a ż po moment, w którym wprowadzane są one na rynek.

Jakie są etapy konsultingu farmaceutycznego?

Konsulting farmaceutyczny jest procesem złożonym i wieloetapowym. Zwykle można wyróżnić następujące czynności, które następują po sobie w porządku chronologicznym:

  • rzetelna ocena produktu i stwierdzenie, czy został on przydzielony do odpowiedniej kategorii prawnej
  • ocenę substancji czynnej, a także ocena czy istnieje możliwość zmiany kategorii dostępności produktu 
  • optymalny wybór drogi, która prowadzi do zarejestrowania produktu
  • ocenę produktu w zakresie możliwości uzyskania zwolnienia z przeprowadzania badań klinicznych
Przeczytaj również:  Jaki jest koszt przeszczepu szpiku kostnego w Polsce?

Kiedy konsulting farmaceutyczny okaże się pomocny?

Kompleksowy konsulting farmaceutyczny może okazać się pomocny praktycznie na każdym etapie pracy nad nowym produktem leczniczym, wyrobem medycznym czy suplementem diety. W jego ramach klienci mogą otrzymać pełną analizę rynkową, a w oparciu o nią zająć się tworzeniem nowych produktów lub udoskonaleniem tych, które już istnieją. Co więcej z usług konsultingu farmaceutycznego warto skorzystać w momencie, kiedy przychodzi czas na rejestrację produktu, a także konieczność wprowadzenia go na rynek.