Czym jest przeszczep szpiku kostnego? 

Przeszczep szpiku kostnego jest metodą leczenia choroby, jaką jest białaczka, czyli złośliwy nowotwór układu krwiotwórczego. Zabieg ten polega na przeszczepieniu komórek macierzystych dawcy. Jest wykonywany w szpitalu, a biorca otrzymuje komórki poprzez drogę dożylną. Źródłem tych komórek mogą być: krew obwodowa, krew pępowinowa, a także szpik kostny.

Pierwszy przeszczep od dawcy niespokrewnionego z biorcą, w Polsce, był wykonany już w 1997 roku przez profesora Jerzego Hołowieckiego w Katedrze i Klinice Hematologii i Transplantacji w Katowicach, natomiast pierwszy przeszczep przeprowadzony na osobach spokrewnionych został przeprowadzony już w 1984 roku przez profesora Wiesława Jędrzejczaka. 

Jak wygląda zabieg? 

U dzieci i dorosłych zabieg przebiega identycznie. Po znalezieniu odpowiednie dobranego dawcy rozpoczyna się procedura zabiegu. Wykonywane są badania i ostateczna kwalifikacja. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa około godzinę. Po rozpoczęciu działania leków znieczulających rozpoczyna się pobieranie z kolca biodrowego szpiku kostnego dawcy. Wykonuje się to igłą, poprzez wykonywanie wielu nakłuć. 

Następnie przechodzi się do transplantacji szpiku do biorcy. Cały proces dzieli się na 4 etapy:

  • Kondycjonowanie – inaczej nazywany intensywną terapią przeciwnowotworową. Polega na zniszczeniu komórek rakowych oraz limfocytów biorcy.
  • Wszczepienie – rozpoczyna się wszczepienie komórek dawcy do organizmu biorcy. Lekarz wkłuwa się do żyły centralnej. Trwa to zazwyczaj kilkanaście minut.
  • Okres przetoczeniowy – w tym okresie biorca zostaje w szpitalu od 4 do 8 tygodni, ponieważ istnieje podwyższone ryzyko zakażeń z zewnątrz.
  • Regeneracja szpiku – okres, w którym nastaje rekonwalescencja organizmu. Pacjent musi często kontrolować swój stan w szpitalu lub innych ośrodkach zdrowia.

Jaki jest koszt przeszczepu szpiku kostnego w Polsce?

Koszt transplantacji jest zależny od instytucji, w jakiej jest wykonywany. Cena zależy również od tego, czy przeszczep wykonywany jest od dawcy spokrewnionego, czy dawcy niespokrewnionego. Przeszczep allogeniczny w przypadku pierwszej opcji to koszt około 120 000 zł. Jeżeli dawca jest niespokrewniony to koszt około 220 000 zł. 

Przeczytaj również:  Łysienie, wypadanie włosów – przyczyny, metody zapobiegania i leczenia

Jak widać koszty są bardzo duże, wszystko zależy od rodzaju przeszczepu, dawcy oraz instytucji, w której może zostać wykonany. W przypadku pilnie potrzebnej gotówki, chęci pomocy najbliższym lub braku małej ilości do pełnej kwoty zabiegu z pomocą przychodzi kredyt 100 000 zł. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują pieniędzy na obecną chwilę. Wniosek o kredyt można złożyć online. Nie jest wymagane, aby pojawić się w odpowiednim biurze lub instytucji. Oferta kredytów jest bardzo szeroka, dlatego każdy zainteresowany znajdzie odpowiedni dla siebie. 

Zobacz także: Kredyt 60 000 zł