Życie z niepełnosprawnością bywa bardzo trudne, a pomimo wielu zmian, które obserwujemy wokół nas, osoby niepełnosprawne bywają wciąż wykluczane. Sporo osób z niepełnosprawnością zamieszkuje w miejscach, które nie są prawidłowo dostosowane, przez co nie mogą zbyt często wychodzić z domu i żyć normalnie. Kupno mieszkania/domu od dewelopera lub z rynku wtórnego to szansa, aby osoba z niepełnosprawnością mogła żyć w godnych warunkach, które będą dostosowane do poziomu jej samodzielności.

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego lub od dewelopera

Jeżeli w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością, warto już na etapie zakupu nowej nieruchomości dowiedzieć się więcej na temat możliwości przystosowania jej. W zależności od tego, jaką niepełnosprawność ma członek rodziny, potrzebne będą różne udogodnienia. Z reguły mowa tutaj na przykład o podjeździe dla wózków lub odpowiedniej windzie, dzięki której osoba z niepełnosprawnością będzie mogła samodzielnie wychodzić z domu i do niego wracać. Sporo osób zastanawia się nad tym, o co pytać przy kupnie domu, w którym będzie mieszkała osoba z niepełnosprawnością. To zupełnie zrozumiałe, że tak ogromna inwestycja, jaką jest zakup nieruchomości, musi być dobrze przemyślana. Dobrą opcją jest przygotowanie sobie wcześniej listy pytań, a także kontakt z rzeczoznawcą, który wskaże, jakie dostosowania są możliwe do zrobienia w budynku. Niestety nie w każdym domu z rynku wtórnego uda się zrobić odpowiedni podjazd dla wózka. Natomiast w przypadku budynków nowych od dewelopera często szerokie i wygodne podjazdy dla wózków są dostępne, ponieważ od początku ujmuje się je w planie.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

W nowych budynkach od początku jest więcej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Ludzie poruszający się na wózkach inwalidzkich lub z tak zwanymi balkonikami, mogą liczyć między innymi na windy. W starym budownictwie windy dostępne są tylko wtedy, gdy nieruchomość ma odpowiednią liczbę pięter. W nowych blokach nawet w przypadku dwóch lub trzech kondygnacji stosowane są windy. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły swobodnie same poruszać się, wychodzić z domu i do niego wracać. W nowym budownictwie korytarze są szersze, a sam układ funkcjonalny mieszkania zaprojektowany jest tak, że istnieje w nim sporo przestrzeni otwartej. Tworzy to dobre miejsce do życia dla osób, które nie poruszają się samodzielnie.

Przeczytaj również:  Leczenie stomatologiczne u osób z białaczką

Dostosowania w łazienkach

Jeżeli budynek jest dostosowany do wózków, a zatem posiada odpowiednie podjazdy, windy zewnętrzne oraz wewnętrzne, można zacząć planować dostosowania wewnątrz domu. Bez wątpienia należy przemyśleć te, które zostaną wprowadzone w łazience. Możliwość samodzielnego korzystania z toalety jest bardzo istotna dla osób z niepełnosprawnością. Można zamontować specjalne metalowe uchwyty, dzięki którym człowiek samodzielnie będzie przenosił się z wózka na toaletę. Udogodnienia przydadzą się też pod prysznicem. Świetną opcją są między innymi prysznice otwarte, do których można wjechać nawet z wózkiem, a następnie po prostu przesiąść się na stojące tam krzesełko. Niestety w starym budownictwie, w którym metraż łazienki jest często minimalny, trudno znaleźć miejsce na takie wygodne rozwiązania. Dlatego też osoby z niepełnosprawnościami, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, często nie mogą żyć tak wygodnie w nieruchomościach wybudowanych wiele lat temu. Kilka dekad wstecz zwyczajnie nie myślano tak wiele o wygodzie osób z niepełnosprawnościami. Większość budynków nie była przystosowana do osób niepełnosprawnych, dlatego też mieszkanie w nich niejednokrotnie łączyło się z wykluczeniem i zamknięciem w domu.

Wygodny dom dla osoby z niepełnosprawnością

Trudności w samodzielnym poruszaniu się to nie jedyna niepełnosprawność, z którą borykają się ludzie. Warto pamiętać również o dostosowaniach na przykład dla osób niewidomych. W takim przypadku również można zastosować ciekawe rozwiązania i udogodnienia. Więcej na ten temat można dowiedzieć się między innymi na specjalistycznych stronach internetowych.