Opioidy to silne leki uśmierzające ból, które lekarze najczęściej przepisują pacjentom, którzy leczą się na nowotwór. e Recepta na opioidy jest wypisywana rzadko, ponieważ ich największym skutkiem ubocznym jest szybkie uzależnienie od leku. Czego pacjenci mogą spodziewać się po przyjęciu tych leków?
Opioidy w medycynie
Jak każdy lek, na receptę lub bez, opioidy zawierają listę możliwych skutków ubocznych. Różnica polega na tym, że opioidy, w przeciwieństwie do większości innych leków przyjmowanych przez ludzi, mogą silnie uzależniać. A to może prowadzić do potencjalnego niewłaściwego użycia, a nawet przedawkowania. e Recepta na opioidy często jest dla pacjentów leczących się onkologicznie, a także dla tych, którzy przebyli długie i ciężkie operacje. W niektórych przypadkach takie leki również otrzymują pacjenci po zawałach, czy rozległych udarach, jednak jest to ściśle kontrolowane. Leki są w różnych formach, np.: jako tabletki, syropy, czy aerozole, jednak najczęściej lekarze przepisują je w formie tabletek.
W sytuacji, gdy lekarz zaproponuje krótkotrwałe przyjmowanie leku opioidowego, to pacjent musi świadomie podjąć decyzję, czy chce przyjmować takie leki, a znajomość skutków ubocznych opioidów może pomóc w ocenie korzyści i ryzyka. Niektóre opioidy są przepisywane w celu leczenia bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego i ta kategoria obejmuje naturalne opioidy, takie jak morfina i kodeina oraz półsyntetyczne opioidy, w tym oksykodon, hydrokodon i oksymorfon. Obejmuje również syntetyczne opioidy, takie jak np. fentanyl.
Opioidy na receptę mogą wywoływać uczucie euforii, które może uzależniać, ale leki te są generalnie bezpieczne, gdy są przyjmowane przez krótki okres i pod nadzorem lekarza.
Skutki uboczne krótkotrwałego stosowania
Skutki uboczne stosowania opioidów różnią się znacznie w zależności od osoby oraz długości i ilości stosowania. Istnieje jednak kilka ogólnych skutków ubocznych opioidów:
- mdłości,
- senność,
- zaburzenia oddechu,
- spadek apetytu,
e Recepta, która zawiera lek opioidowy często zawiera również lek na zapacia, ponieważ jest to bardzo częsty skutek uboczny. Zaparcia mogą powodować poważny ból i dyskomfort. Przyjmowanie leków mocniejszych, w większych dawkach, niż zaleca lekarz mogą powodować, że pacjent zacznie mieć dodatkowo problemy z orientacją sytuacji, wymioty, nudności, suchość w ustach, zaburzenia świadomości, czy podrażnienia skórne.
Przewlekłe stosowanie opioidów
Skutki uboczne długotrwałego używania heroiny mogą być rozległe i obejmują:
- bezsenność,
- zaawansowaną zakrzepicę żył,
- uszkodzoną tkankę nosa,
- skurcze żołądka,
- choroby wątroby i nerek,
- zapalenie płuc,
- depresję,
- nieregularne cykle miesiączkowe,
- problemy z erekcją, obniżone libido.
Objawy nasilają się najczęściej w pierwszych dniach od rozpoczęcia kuracji, jednakże każdy nowy skutek uboczny powinien być od razu konsultowany z lekarzem.
Objawy odstawienia
Odstawienie opioidów jest często dużym problemem dla pacjentów, ze względu na ich uzależniający charakter. Dla pacjentów, którzy popadli w uzależnienie są specjalne terapie detoksykujące, gdzie specjaliści pracują z pacjentem pod względem psychologicznym psychiatrycznym i farmakologicznym.
Przeciwwskazania do stosowania
Każdy lekarz, zanim wystawi e Receptę na tak silny lek przeciwbólowy musi dokładnie zapoznać się z listą przyjmowanych leków przez pacjenta. Pacjent nie powinien leków mieszać z alkoholem i innymi używkami, zabrania się również prowadzenia samochodów i innych urządzeń mobilnych. Kobiety w ciąży, absolutnie nie powinny mieć styczności z takimi lekami.
Materiał promocyjny
Leave a Comment