Anemia aplastyczna- czym ona się objawia? Jak się leczy anemię aplastyczną? Wszystko co musisz o tej chorobie wiedzieć!

Anemia aplastyczna fachowo określana jest mianem aplazji szpiku kostnego. Zwykle powodują ją zaburzenia, pojawiające się w obrębie komórek macierzystych. Niemniej jednak jak objawia się anemia aplastyczna, a także jakie są sposoby jej leczenia?

Anemia aplastyczna- co ją powoduje?

Anemia aplastyczna jest niezwykle groźną chorobą, której istotą jest zaburzenie prawidłowego funkcjonowania komórek macierzystych. Jak wiadomo, komórki te zlokalizowane są w szpiku kostnym. Tak naprawdę niedokrwistości aplastyczne powstają w wyniku zanikania utkania szpikowego, które kolejno zastępowane jest tkanką łączną lub tkanką tłuszczową. W efekcie, powoduje to całkowity zanik wszystkich, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, elementów krwi. Warto jednak wspomnieć, że anemia aplastyczna może być samoistna, która zostaje spowodowana przez wadę genetyczną, ale również może być ona wtórna, wówczas wywołują ją czynniki zewnętrzne. Do takich czynników, sprzyjających występowaniu anemii aplastycznej można zaliczyć:

  • radioterapię
  • różnorodne środki owadobójcze i środki chwastobójcze
  • benzę
  • zakażenia wirusowe, a w szczególności parwowirus B13 lub wirusy HIV, HBV lub HCV
  • niektóre leki w szczególności penicylamina i sole złota
  • ciąża- nocna napadowa hemoglobinuria
  • układowe choroby obejmujące tkanki łączne

Anemia aplastyczna- objawy

Objawy anemii aplastycznej nie są dość trudne do rozpoznania przez doświadczonego lekarza specjalistę. Tak naprawdę, można ją wykryć już w podstawowych badaniach morfologicznych krwi. Jak już zostało zresztą wspomniane, anemia aplastyczna wynika z niedoboru wszystkich, możliwych elementów krwi czyli z niedoboru krwinek białych, czerwonych oraz płytek krwi. W związku ich niedoborem, chory może odczuwać następujące objawy:

  • znaczne osłabienie organizmu, a także napady duszności i zmniejszenie się tolerancji na wysiłek fizyczny- jest to spowodowane przez zmniejszenie się ilości krwinek czerwonych w organizmie.
  • częste i nawracające infekcje, chory może zaobserwować znaczną podatność na zakażenia, a także towarzyszą mu często stany podgorączkowe- co jest z kolei spowodowane zmniejszeniem się ilości krwinek białych, odpowiedzialnych za wspieranie naszego systemu odpornościowego.
  • chory może również zaobserwować pojawienie się na skórze sinych lub krwawych wybroczyn, a także przekrwienie błon śluzowych oraz podatność na powstawanie zasinień, nawet bez widocznego powodu- spowodowane jest to brakiem odpowiedniej ilości płytek krwi, które odpowiadają za wsparcie procesu krzepnięcia krwi.
Przeczytaj również:  Przewlekła białaczka szpikowa - objawy i leczenie

Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że diagnoza niedokrwistości aplastycznej może zostać postawiona choremu, jeśli zajdą u niego chociażby dwa, z wymienionych poniżej symptomów:

  • neutropenia
  • małopłytkowość
  • retikulocytopenia

Co więcej, nie da się zapomnieć o tym, że postawienie prawidłowej diagnozy również musi zostać poprzedzone wykonaniem punkcji szpiku kostnego. Wówczas jeśli wyniki biopsji wykażą zmniejszenie się komórek krwiotwórczych aż do około 30% poniżej przyjętej normy, a także wykażą one zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej i zwiększenie się liczby megakariocytów, można mówić o anemii aplastycznej.

Anemia aplastyczna- leczenie

Warto w pierwszej kolejności wiedzieć, że rozwój choroby jaką jest anemia aplastyczna może być niezwykle szybki, jednak nie zawsze musi się tak zdarzyć. Często anemia aplastyczna rozwija się przez długi czas i początkowo może nie dawać praktycznie żadnych objawów. Niestety, warto mieć również na uwadze to, że leczenie w przypadku ostrej i zaawansowanej postaci anemii aplastycznej jest niezwykle skomplikowane, a śmiertelność chorych jest dość wysoka. Warto zaznaczyć, że u młodszych pacjentów, którzy mają dostatecznie silny organizm, anemia aplastyczna leczona jest transplantacją szpiku kostnego. U osób starszych zaś stosuje się cyklofosfamid z ATG co również może dać zadowalające efekty.