Szpik kostny czerwony- jakie pełni funkcje? Gdzie występuje? Wszystko co należy wiedzieć o szpiku kostnym czerwonym.
Szpik kostny to jedna z najsilniej ukrwionych tkanek w naszym organizmie. Jest to również tkanka niezwykle miękka i gąbczasta. Występuje on głównie we wnętrzu jam szpikowych, kości długiej, a także w obrębie istoty gąbczastej kości. Jednym z rodzajów jest szpik kostny czerwony- jakie on spełnia funkcje?
Szpik kostny czerwony- co warto o nim wiedzieć?
Szpik kostny spełnia jedną z najważniejszych roli w naszym organizmie. Co więcej, warto również wiedzieć, że występują dwa rodzaje szpiku kostnego. Możemy więc mówić o:
- szpiku kostnym żółtym
- szpiku kostnym czerwonym
Chociaż oba rodzaje szpiku kostnego pełnią istotne funkcje, to jednak szpik kostny czerwony jest niezwykle ważny. Jest on bowiem miejscem, w którym powstają niezbędne, motoryczne elementy krwi. Do nich zaliczamy przede wszystkim:
- erytrocyty- czyli niezbędne krwinki czerwone
- leukocyty- z wyszczególnieniem granulocytów
- trombocyty
Jak więc widać, to właśnie w szpiku kostnym czerwonym, zachodzi produkcja podstawowych składników krwi. Ciekawostką może być fakt, że u małych dzieci, nie występuje żadna inna postać szpiku kostnego, poza szpikiem kostnym czerwonym.
Szpik kostny czerwony- gdzie występuje?
Szpik kostny czerwony, jak już zostało wspomniane jest jedyną formą szpiku kostnego, która wykształca się u dzieci. Co ważniejsze, powstaje on już w okresie życia płodowego. Warto również wspomnieć, że pod postacią czerwoną, jest on obecny w naszym organizmie aż do około siódmego roku życia. Niemniej jednak, gdzie występuje szpik kostny czerwony u dorosłego człowieka? Otóż jest on obecny w:
- kościach płaskich, ze szczególnym uwzględnieniem kości mostkowych, trzonów kręgów, żeber, a także kości czaszki, kości miednicy oraz kości łopatek.
- nasadach kości długich.
Wspomniane już zostało, że to właśnie w szpiku kostnym czerwonym produkowane są niezbędne elementy motoryczne krwi. Warto jednak dodać, że produkcja ta jest stała, a dodatkowo w szpiku kostnym czerwonym zachodzą również procesy odnowy komórek krwi. Erytrocyty powstające w szpiku kostnym czerwonym spełniają bowiem jedną z najważniejszych roli w naszym organizmie, która polega na dostarczeniu tlenu do każdej komórki i tkanki naszego ciała. Powstające tam również leukocyty, czyli krwinki białe są kluczowym i najważniejszym elementem układu odpornościowego organizmu. Finalnie, szpik kostny czerwony produkuje również trombocyty, czyli niezbędne płytki krwi, które wspierają procesy krzepnięcia się krwi.
Szpik kostny czerwony- jakie pełni funkcje?
Większość funkcji szpiku kostnego czerwonego została już wspomniana. Niemniej jednak, to właśnie tam znajdują się komórki macierzyste. Komórki te są odpowiedzialne przede wszystkim za stałe odtwarzanie, regenerację, a także produkowanie poszczególnych komponentów krwi. Warto również podkreślić fakt, że to właśnie w szpiku kostnym czerwonym, komórki naszego organizmu, które uległy zniszczeniu lub po prostu są niesprawne ulegają bezpiecznej utylizacji. Finalnie, niezwykle istotną funkcją szpiku kostnego czerwonego jest również wsparcie procesu odzyskiwania żelaza- pierwiastka niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości i stawów. Odzyskiwane jest ono i gromadzone właśnie w szpiku kostnym czerwonym, z niesprawnych komórek, jeszcze zanim ulegną one utylizacji. Warto również wspomnieć o tym, że szpik kostny czerwony, który występuje w naszym organizmie również narażony jest na wiele chorób, a niektóre z nich są niezwykle trudne do zdiagnozowania. Z pewnością każdy z nas słyszał o anemii, czyli niedokrwistości, która jest właśnie jedną z chorób szpiku kostnego czerwonego, a nie jak wiele osób błędnie uważa- chorobą krwi. Do innych chorób szpiku kostnego czerwonego można zaliczyć chociażby trombocytopenie, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia, a także i dla zdrowia, ze względu na możliwość przejścia w stan ostry.
Leave a Comment