Uratuj komuś życie przez oddanie szpiku kostnego! Gdzie można oddać szpik kostny? Jak pobiera się szpik kostny od dawcy? Najważniejsze informacje!

Transplantacja szpiku kostnego często jest jedyną okazją i możliwością, do uratowania życia osobom, które cierpią na różnego typu nowotwory krwi, a także nowotwory szpiku kostnego. Tak ważne jest więc zarejestrowanie się jako dawca komórek macierzystych. Niemniej jednak jak pobiera się szpik kostny?

Jak pobiera się szpik kostny?- gdzie można przeprowadzić zabieg?

Zanim przejdziemy do omówienia sposobu, w jaki można oddać szpik kostny, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, gdzie taki zabieg może być przeprowadzony. Otóż okazuje się, że w pierwszej kolejności potencjalny dawca, który jest zarejestrowany w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych, musi otrzymać telefon z informacją, że jest czyimś genetycznym bliźniakiem, a co za tym idzie może przyczynić się do uratowania komuś życia. Wówczas konsultanci kierują go do odpowiedniej placówki, gdzie może on ten szpik oddać. Niezwykle ważna jest świadomość, tego że zabieg pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych nie jest wykonywany w typowym, miejskim szpitalu. Przeprowadza się go w specjalistycznych klinikach, gdzie do dyspozycji pozostają niezbędne sprzęty, a także personel, który może sprawować opiekę nad dawcą, zaraz po zakończeniu zbiegu, oczywiście o ile zajdzie taka potrzeba. W tego typu klinikach panują również odpowiednie warunki co do tego, by zapewnić dawcom najwyższy komfort i bezpieczeństwo, zarówno przed zabiegiem jak i w jego trakcie oraz tuż po.

Jak pobiera się szpik kostny?- pobieranie komórek macierzystych z krwi

Pierwsza metodą, zgodnie z którą można pobrać szpik kostny, a raczej komórki krwiotwórcze jest metoda aferezy. Co więcej, warto zaznaczyć, że metoda ta jest najczęściej wykorzystywana w przypadku pobrań, gdyż stosuje się ją podczas 8 na 10 zabiegów. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest odpowiedni sprzęt, a dokładniej separator. Jest to niezwykle zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje się od oddzielenia komórek krwiotwórczych od innych elementów krwi obwodowej. Podczas przebiegu dawca cały czas jest świadomy, a także nie jest pod wpływem żadnych substancji znieczulających. Metoda aferezy polega na wprowadzeniu do żyły jednej ręki igły wraz z drenem. To właśnie przez dren krew trafia do wspomnianego już separatora. Kolejno do żyły drugiej ręki dawcy również wprowadzą się igłę z drenem, jednak w tym wypadku oddzielona krew z separatora powraca tą droga do organizmu dawcy. Podczas przebiegu pobrania komórek macierzystych dawca może czytać ulubione książki, leżeć na wygodnym fotelu, a także oglądać filmy lub programy telewizyjne. Nad jego bezpieczeństwem przez cały czas czuwa wykwalifikowana pielęgniarka, która dba również o jego komfort. Cały zabieg zajmuje zwykle od dwóch do czterech godzin, w zależności od zapotrzebowania na komórki krwiotwórcze, a także od tego, jaką ich ilość udało się odseparować. Jeśli ich ilość nie okazuje się wystarczająca, wówczas dawca pozostaje w klinice na noc, a zabieg powtarza się również następnego dnia. Niemniej jednak już na kilka minut po pobraniu komórek macierzystych dawca może iść do domu. To jak będzie się on czuł zależy od organizmu- jedni od razu powracają do swoich codziennych aktywności, a inni zaś wolą nieco więcej odpocząć.

Jak pobiera się szpik kostny?- pobranie z talerza kości biodrowej

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej jest zabiegiem inwazyjnym, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w warunkach bloku operacyjnego. Pacjent jest pod stałą opieką anestezjologa, a lekarz wykonuje serie nakłóć w grzbiecie kości biodrowej. W ten sposób pobiera się odpowiednią ilość szpiku kostnego. Dawca po tym zabiegu przez kilka dni musi pozostać w klinice pod opieką specjalistów, jednak ma to głównie związek z tym, że musi on dojść do siebie po znieczuleniu. W miejscu nakłucia może występować lekka tkliwość oraz obrzęk, który jednak zaniknie po kilku dniach.