Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z zdrowycukier.com.pl
Aktualizacja: 28 marca 2023. Do artykułu dodaliśmy wypowiedź ekspertki z redakcji portalu Zwierzaki.pl
Biopsja szpiku u psa to nowoczesne badanie pozwalające na postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Właściciele często zastanawiają się jaka jest cena biopsji szpiku u psa i jak przebiega pobranie materiału.
Biopsja szpiku – wskazania do badania
Standardowym wskazaniem do wykonania biopsji szpiku są zaburzenia w morfologii krwi, których przyczyny nie wyjaśniają podstawowe badania. Przede wszystkim niepokojące są niedobory krwinek – anemia, leukopenia, trombocytopenia czy pancytopenia (zbyt mała ilość erytrocytów, leukocytów, płytek krwi lub wszystkich komórek krwi). Badanie szpiku może być również wskazane przy nadmiarze krwinek – policytemii czy leukocytozie. Lekarz weterynarii może zalecić wykonanie biopsji szpiku kostnego również przy obecności w krwi komórek blastycznych – młodocianych komórek krwi które nie powinny wydostawać się poza szpik oraz przy hiperkalcemii. Niejednoznaczne wyniki badań krwi mogą zapowiadać jedną z najgroźniejszych dla psa chorób – białaczkę. Warto wspomnieć jednak, że nie zawsze biopsję szpiku u psa wykonuje się z powodu podejrzenia choroby nowotworowej. Jest to badanie, które pozwala na zbadanie rzeczywistego poziomu rezerw żelaza w organizmie.
Zwróciliśmy się do ekspertów portalu Zwierzaki.pl z prośbą o komentarz w sprawie wykonywania biopsji szpiku u psów:
Biopsja szpiku jest ważnym diagnostycznym narzędziem weterynaryjnym, które pozwala na ocenę stanu szpiku kostnego u zwierząt. Procedura ta polega na pobraniu próbki tkanki szpiku, która jest następnie badana pod mikroskopem w celu wykrycia zmian chorobowych. Biopsja szpiku może być szczególnie przydatna w przypadku podejrzenia chorób onkologicznych, ale także w diagnostyce chorób układu krwionośnego i zapalnych.
Jednocześnie, procedura biopsji szpiku jest dość inwazyjna i może być związana z pewnymi ryzykami, takimi jak krwawienie, infekcja lub uszkodzenie narządów wewnętrznych. W związku z tym, decyzja o przeprowadzeniu biopsji szpiku powinna być zawsze poprzedzona dokładnym wywiadem i badaniem fizykalnym, a sam zabieg powinien być przeprowadzany przez doświadczonego weterynarza w odpowiednio wyposażonym gabinecie weterynaryjnym.
Ewa Malinowska z portalu Zwierzaki.pl
Biopsja szpiku – przeciwwskazania do badania
Istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia badania. Należą do nich niedokrwistość immunohemolityczna, reakcje zapalne oraz erytrocytoza względna towarzysząca między innymi skurczowi śledziony, chorobom układu krążenia, niedotlenieniu czy hipowolemii.
Pobranie szpiku kostnego
Rozróżniamy dwa rodzaje biopsji szpiku kostnego – biopsję aspiracyjną i trepanobiopsję. Biopsja aspiracyjna pozwala na szczegółową analizę morfologiczną komórek szpiku. Trepanobiopsja pozwala na ocenę sposobu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz włóknistej tkanki łącznej. Najlepsze rezultaty uzyskuje się poprzez połączenie obu metod i pobranie dwóch próbek.
Szpik pobrać można od pacjenta świadomego ale ze względu na bolesność zabiegu nie jest to zalecane. Zabieg bez znieczulenia może być niebezpieczny dla personelu oraz stanowić traumę dla diagnozowanego psa. Stosuje się zatem znieczulenie ogólne a w przypadku przeciwwskazań do sedacji – miejscowe. Możliwe jest też wykonanie biopsji śródzabiegowo, podczas innego zabiegu chirurgicznego. Szpik pobiera się z nasady bliższej kości ramiennej lub udowej, z grzebienia kości biodrowej lub z żebra.
Miejsce pobrania należy zdezynfekować, znieczulić skórę, podskórze i okostną. Wykonać nacięcie skalpelem, wprowadzić igłę do jamy kości ruchem obrotowym i, tu w zależności od wybranego przez lekarza weterynarii rodzaju biopsji, za pomocą tłoka strzykawki zaaspirować około 1 ml szpiku lub wykroić próbkę poprzez odpowiednie manewrowanie igłą biopsyjną. Próbkę z biopsji aspiracyjnej umieszcza się probówce z EDTA a laboratorium ocenia wykonane z niej rozmazy. Próbkę z biopsji trepanacyjnej konserwuje się w formalinie i poddaje badaniu histopatologicznemu.
Opieka po zabiegu i możliwe powikłania
Powikłania po pobraniu biopsji szpiku kostnego u psa występują niezwykle rzadko. U pacjentów z małopłytkowością może wystąpić nadmierne krwawienie. Istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia nerwu kulszowego przy biopsji szpiku kości udowej.
Jeśli pobranie materiału nastąpiło w znieczuleniu ogólnym, pies po powrocie do domu będzie potrzebował spokoju i odpoczynku. Należy przygotować mu legowisko w ciepłym, cichym miejscu i pozwolić na odespanie. Jeśli będą występować dreszcze, należy okryć psa kocykiem albo położyć obok niego owinięty ręcznikiem termofor. Do końca dnia psiak nie może dostać nic do jedzenia, ponieważ po narkozie mogą wystąpić wymioty. Biopsja szpiku pozostawia po sobie niewielką ranę, o którą należy dbać by nie doszło do zakażenia. Pies nie może jej sobie rozlizać czy też uszkodzić w jakikolwiek inny sposób. Lekarz weterynarii może zalecić podawanie psu antybiotyku w tabletkach lub podać długodziałający antybiotyk podczas zabiegu.
Biopsja szpiku u psa cena
Biopsja szpiku u psa jest prostym zabiegiem chirurgicznym, ale nie każda klinika podejmuje się jego wykonania. Warto wybrać klinikę weterynaryjną, w której przy zabiegu biopsji szpiku u psa asystuje lekarz anestezjolog. Zapozna się on z wynikami badania krwi oraz badania kardiologicznego i dobierze optymalną metodę znieczulenia. W przypadku średniej wielkości psa należy liczyć się z kosztem rzędu 1000-1500 złotych. Należy uwzględnić również opiekę pozabiegową oraz wizytę kontrolną. Z wynikiem badania należy udać się do lekarza prowadzącego lub onkologa, który dokona interpretacji i wdroży leczenie.
Leave a Comment