Schorzenia dermatologiczne nie są tak łatwe do wyleczenia, jak mogłoby się wydawać. Wiele z nich wymaga systematyczności i dużych restrykcji pod względem pielęgnacji. Sprawdź, jak jest w przypadku AZS.

Liczne badania i źródła naukowe sugerują, że atopowe zapalenie skóry nadal jest w fazie poznawania. To choroba o bardzo specyficznym przebiegu oraz uciążliwych objawach. Czy da się ją całkowicie wyleczyć? Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na komfort swojego życia z AZS. Sprawdź, od czego należy zacząć proces leczenia. Poniżej znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania. 

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba? 

AZS to inaczej atopowe zapalenie skóry. Zalicza się do schorzeń przewlekłych, a jego cechą charakterystyczną jest nawrotowy przebieg. Pojawia się najczęściej u dzieci do 2. roku życia, głównie na policzkach i skórze głowy. W późniejszym wieku często zmniejsza swoje nasilenie. Przyczyn atopowego zapalenia skóry jest wiele. Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze z nich: 

  • stały kontakt ze środkami drażniącymi;
  • skłonności genetyczne;
  • przewlekły stres; 
  • zaburzenia w budowie skóry (m.in. w ochronnej warstwie lipidowej); 
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego;
  • zanieczyszczenia środowiska. 

AZS – objawy 

Objawem charakterystycznym dla atopowego zapalenia skóry jest pojawienie się na niej egzemy. W tym przypadku mamy do czynienia z odczynem zapalnym, zaczerwienieniem o różnym nasileniu, świądem, czy wypryskami – często wysiękowymi. Skóra osoby z AZS jest bardzo sucha i szorstka, często również towarzyszy temu nadmierne łuszczenie się skóry. Zwykłe kremy nie są w stanie przywrócić jej do zdrowia. Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, leczenie i schemat pielęgnacji muszą być Ci dobrze znane.

Leczenie AZS – co musisz wiedzieć 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – nie jesteś w stanie całkowicie wyleczyć atopowego zapalenia skóry. Zbyt wiele przyczyn niezależnych bezpośrednio od ciebie ma na nie wpływ. Da się jednak działać objawowo i na tym należy się skupić w całym procesie leczenia. Kolejną kwestią jest zupełne zminimalizowanie kontaktu z potencjalnymi czynnikami, które zaostrzają chorobę (i ewentualną alergię). Pierwsze kroki trzeba skierować do lekarza dermatologa, w celu ustalenia diagnozy i opracowania ewentualnego leczenia farmakologicznego. 

Farmakologiczna pomoc w walce z AZS 

Dermatolodzy stosują najczęściej terapie miejscowe, a w cięższych przypadkach ogólne. W tym celu stosuje się leki z glikokortykosteroidami, które mogą być używane przez krótki czas (zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza). Zdarza się także, że konieczne jest włączenie antybiotykoterapii. Silny świąd i drapanie powoduje rany, które są idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Chcąc temu zapobiec, włącza się leki przeciwhistaminowe. 

Codzienna pielęgnacja skóry z AZS 

Pielęgnacja również jest bardzo istotna dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry. Przede wszystkim opiera się na hipoalergicznych, olejowych produktach bez zapachu i koloru. Metodą na łagodzenie objawów są emolientowe kosmetyki, które należy stosować po każdym myciu skóry. Nie można zapominać o nawilżaniu z wykorzystaniem ceramidów czy kwasu hialuronowego. W ten sposób jesteś w stanie wpłynąć na odbudowę warstwy lipidowej i wzmocnienie skóry. 

Nie jesteś w stanie wyleczyć całkowicie atopowego zapalenia skóry. Odpowiednia pielęgnacja i leczenie pozwoli ci jednak przywrócić odpowiedni komfort twojego życia. Nadzieję daje też to, że w wielu przypadkach choroba ustępuje wraz z wiekiem.